Zespół Szkół Mechanicznych
Aktualności:
Wycieczka do zakładu Volkswagen Poznań w Swarzędzu odbyła się we wtorek 19 czerwca 2012 roku, wzięli w niej udział uczniowie kl. III A-technik mechanik kl. II a -mechanik monter maszyn i urządzeń oraz kl. II e - mechanik pojazdów samochodowych. Kierownikiem wycieczki był Stanisław Skrycki, natomiast opiekę nad uczestnikami sprawowali :wychowawca kl. III A -pan Wojciech Stapf, wychowawca kl II e- pan Maciej Suchocki oraz pan Jan Rusin.
Wyjazd uczniów do Volkswagena odbył się w ramach projektu "Gorzowska edukacja zawodowa na rzecz rynku pracy" nr WND-POKL.09.02.00-08-021/10 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9,2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z bardzo nowoczesnym zakładem produkującym samochody, w szczególności zaś z nowoczesnymi liniami spawalniczymi i liniami montażowymi:
- montażu elementów nadwozia metodami spawalniczymi
- montażu układu jezdnego z nadwoziem
- montażu osprzętu silnikowego z silnikiem
- montażu jednostki napędowej z nadwoziem
Zwiedzanie zakładu produkcyjnego Volkswagen Poznań było organizowane przez Dział Komunikacji Public Relations. Osobami oprowadzającymi byli panowie: pan Jerzy Włodarczyk i pan Maciej Łuczewski. Przed wejściem na teren zakładu w/w panowie zapoznali uczestników wycieczki z Regulaminem Zwiedzania Fabryki Samochodów Użytkowych Volkswagen Poznań, szczególną uwagę zwracając na następujące punkty:
- zwiedzanie może odbywać się tylko po wyznaczonej trasie
- osoba oprowadzająca ma prawo do przerwania zwiedzania w przypadku rażącego łamania zasad bezpieczeństwa lub nieprzestrzegania zasad regulaminu
- w hali Działu Budowy Karoserii obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia okularów ochronnych(wypożyczanych przez VWP)
- na terenie Fabryki VWP obowiązuje kategoryczny zakaz rejestrowania obrazu i dźwięku oraz zakaz wnoszenia dyktafonów, aparatów fotograficznych, kamer video i telefonów komórkowych.
Pan Jerzy Włodarczyk przedstawił uczestnikom wycieczki następujące dane o firmie:
Volkswagen to nowoczesna samodzielna fabryka samochodów użytkowych; są w niej produkowane miejskie samochody dostawcze Caddy i Caddy Maxi na potrzeby rynków samochodowych całego świata. Zakład został utworzony w 1993 roku jako spółka Joint Venture pomiędzy Volkswagen AG i polskim producentem samochodów Tarpan. Obecnie Volkswagen Poznań to jedno z największych i najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw Wielkopolski zatrudniające 6900 osób.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Działu Budowy Karoserii. Cały proces wykonywany jest w trzech liniach
- linia płyty podłogowej
- linia ścian bocznych
- linia budowy nadwozia
Na tej ostatniej następuje proces łączenia płyty podłogowej z częściami bocznymi i dachowymi. Części łączone są za pomocą zgrzewania, klejenia oraz spawania w osłonach gazu.
Szczególnie ciekawe są stacje laserowego spawania i lutowania ,gdzie następuje łączenie dachu z karoserią. Powstaje spaw/lut wykonany z dokładnością do 0,2 mm.
W końcowym procesie produkcji karoserii musi być zachowana minimalna tolerancja szczelin.
Po zwiedzeniu spawalni uczestnicy wycieczki przeszli do Działu Montażu w którym pracuje największa liczba pracowników. Powierzchnia hali wynosi 29 000 mkw. a długość wspólnej linii montażowej to 1250m.
Linia montażowa podzielona jest na trzy obszary :
- obszar wysokiej linii w którym auta poruszają się na zawieszkach montażowych z możliwością regulacji wysokości
- obszar niskiej linii, to dwa odcinki montażu, gdzie samochody stoją na własnych kołach - montowane jest wyposażenie wnętrza.
- obszar podmontażu układu napędowego- tutaj montuje się silnik, skrzynię biegów oraz pozostałe elementy układu napędowego, następnie pojazd dostarczany jest jednym z odcinków linii w miejsce ,gdzie odbywa się połączenie zespołu napędowego z częściowo wyposażoną karoserią.
Po zmontowaniu samochodu na wysokiej taśmie i połączeniu go z zespołem napędowym oraz zabudowie wnętrza i napełnieniu płynami technicznymi następuje uruchomienie silnika auto opuszcza linię montażową. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że pojazd opuszcza linię montażową co 109 sekund ,a średni czas montażu od wejścia auta na linię produkcyjną do wyjazdu z fabryki wynosi ok,12 godzin. W obszarze linii montażowych zastosowano 3 roboty i 25 manipulatorów.
Po zakończeniu zwiedzania zakładu Volkswagen uczestnicy wycieczki udali się na obiad do stołówki znajdującej się na terenie VWP a następnie autokarem przejechali na Stare Miasto w Poznaniu, gdzie mieli między innymi okazję do spotkania się z kibicami z Irlandii goszczącymi w Polsce z okazji Euro 2012.O godzinie 16.15 udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa, gdzie zmęczeni ale pełni wrażeń dotarliśmy ok.18.45.Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili ,że była to bardzo udana i interesująca wycieczka ze względu na możliwość zapoznania się z bardzo nowoczesną linią montażową produkcji aut.
sporządził Stanisław Skrycki
SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI - LOGISTYKA W BRANŻY METALOWEJ <
30 marca 2012 w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się już IV Konferencja Logistyczna. Jej tematem była LOGISTYKA W BRANŻY METALOWEJ. Organizatorzy Konferencji zwrócili w ten sposób między innymi uwagę na kluczową rolę jaka odgrywa branża metalowa w rozwoju Gorzowa Wielkopolskiego.
    Pliki do pobrania:
KONFERENCJA TECHNIKI WYTWARZANIA - SPAWANIE 2011.10.24 <
III KONFERENCJA BRANŻY METALOWEJ POD PATRONATEM LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY
ORGANIZATORZY: ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH
LUBUSKI KLASTER METALOWY
ODDZIAŁ SIMP W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
24 października 2011r. – godz. 12:30
miejsce: AULA ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH
w Gorzowie Wlkp. Ul. Dąbrowskiego 32
- PROGRAM:
- PRZYWITANIE GOŚCI - Dyrektor ZSM - Janina Grzecznowska
- OTWARCIE KONFERENCJI - Lubuski Kurator Oświaty - Roman Sondej
- CYWILIZACJA INŻYNIERÓW DROGĄ DO SUKCESU
– Rektor PWSZ w Gorzowie – Elżbieta Skorupska – Raczyńska - NOWOCZESNE METODY ŁĄCZENIA CZĘŚCI - Kierownik Instytutu Technicznego PWSZ – Jan Siuta
- ZASTOSOWANIE SPAWANIA W PRZEMYŚLE METALOWYM - Prezes HOLDING ZREMB – Roman Mizerny
- ZAPOTRZEBOWANIE NA SPAWACZY W BRANŻY METALOWEJ - Prezes Lubuskiego Klastra Metalowego – Zbigniew Rudowicz
- SPOSOBY UZYSKIWANIA UPRAWNIEŃ SPAWALNICZYCH, EGZAMIN SPAWALNICZY - Urząd Dozoru Technicznego, SIMP – Józef Król - Prezes SIMP - Włodzimierz Fleischer
- PODSUMOWANIE KONFERENCJI – Dyrektor ZSM Janina Grzecznowska
- ADRESACI KONFERENCJI:
- Władze odpowiedzialne za kształcenie zawodowe,
- Przedstawiciele branży metalowej i spawalniczej w regionie lubuskim,
- SIMP oddział w Gorzowie Wielkopolskim,
- Uczniowie z klas technik mechanik, uczniowie klas ZSZ – mechanik monter maszyn i urządzeń specjalność spawacz,
- Nauczyciele uczący teoretycznych przedmiotów zawodowych.
    Pliki do pobrania:
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DO ŚWINOUJSCIA w dniu 26 września 2011r. <
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DO ŚWINOUJSCIA w dniu 26 września 2011r. zorganizowanej dla uczniów klas technik logistyk, technik spedytor z Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim
Wycieczka do Świnoujścia odbyła się w poniedziałek 26 września 2011 roku. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy I K - technik logistyk i uczniowie klasy I T - technik spedytor. Nad prawidłowym przebiegiem wycieczki czuwał jej kierownik p. Piotr Kruk, który wraz z wychowawczynią klasy I T - p. Ewą Golioczak - Bogdan oraz panami Stanisławem Skryckim i p. Tomaszem Walorskim sprawowali opiekę nad uczestnikami wycieczki. Wyjazd logistyków i spedytorów do Świnoujścia odbył się w ramach projektu w ramach PO KL 2007-2013: Gorzowska edukacja zawodowa na rzecz rynku pracy (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego), finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zespół Szkół Mechanicznych jest jednym z beneficjentów projektu. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z pracą i funkcjonowaniem terminala odpraw promowych w Świnoujściu. Terminal Promowy Świnoujście Spółka z o.o. zarządza największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku terminalem promowym. Terminal pełni wiodącą rolę w obsłudze morskich połączeo promowych z Polski do Skandynawii, zarówno co do ilości zawinięd promów, jak i pod względem wielkości obsłużonego ruchu pasażerskiego i towarowego. Terminal Promowy Świnoujście jako wyodrębniony podmiot działa od 1 sierpnia 2001r. Do tego czasu, przez okres 35-ciu lat, działalnością eksploatacyjną w terminalu promowym zajmowała się Polska Żegluga Bałtycka S.A. Właścicielem Terminalu Promowego Świnoujście Sp. z o.o. jest obecnie spółka akcyjna Polskie Terminale. O sukcesach firmy decyduje wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. W Spółce jest zatrudnionych ponad 90 osób, których średni staż pracy przekracza 12 lat. Po terminalu oprowadzał nas główny specjalista ds. handlowych pan Wiesław Milenko.
Dzięki uprzejmości Pana Milenko dowiedzieliśmy się, że terminal promowy jest zlokalizowany w Świnoujściu, w portowej części miasta, na obszarze położonym wzdłuż ujścia rzeki Świny do Morza Bałtyckiego. Posiada bardzo dobre połączenia lądowe (drogowe i kolejowe) oraz wodne (poprzez Odrę i kanały śródlądowe) ze Szczecinem i resztą kraju, a także z Berlinem. Jest istotnym elementem infrastruktury transportowej kraju, a wraz z funkcjonującym tam morskim przejściem granicznym, bardzo ważnym dla transportu środkowoeuropejskiego węzłem komunikacyjnym, łączącym, poprzez połączenia morskie i lądowe, Skandynawię z Europą Środkową i Południową oraz kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.
Terminal zapewnia 24-godzinną obsługę portową we wszystkie dni w roku i świadczy następujące usługi:
- kompleksową obsługę promów morskich, statków ro-ro i statków wycieczkowych,
- obsługę ruchu pasażerskiego,
- przeładunki ro-ro samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, naczep drogowych, przeładunki ro-ro wagonów kolejowych,
- składowanie i magazynowanie towarów oraz pojazdów drogowych w imporcie i w eksporcie.
Przy przeładunkach wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt techniczny w postaci ciągników siodłowych, wózków widłowych, roll-trailerów, itp. W terminalu dokonuje się również odpraw graniczno - celnych i spedycyjnych oraz świadczone są usługi hotelowe, pocztowe, restauracyjne oraz usługi krajowych przewoźników lądowych.
Po wizycie na terminalu autokarem udaliśmy się do latarni morskiej w Świnoujściu.
Obecna latarnia morska w Świnoujściu po raz pierwszy swoim światłem rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Budowa jej trwała niespełna trzy lata począwszy od 1854 roku. Dziś jest niewątpliwie wizytówką Świnoujścia oraz jedną z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu. Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.
Po wyczerpującym wejściu na szczyt latarni przepłynęliśmy miejską przeprawą promową do drugiej części Świnoujścia gdzie zjedliśmy smaczny obiad zakooczony deserem.
Popołudnie w Świnoujściu upłynęło na spacerze nadmorską promenadą, zakupach oraz spacerze po plaży. O godzinie 17:00 wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa, gdzie zmęczeni i pełni wrażeo dotarliśmy o godzinie 20:00.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że podczas wycieczki dopisywała pogoda i humory uczestników wycieczki. W trakcie wyjazdu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy z zakresu spedycji i logistyki, a także mieli możliwośd międzyklasowej integracji.
Tekst: Piotr Kruk
    Pliki do pobrania:
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO WYŻSZEJ SZKOŁY LOGISTYKI W POZNANIU 09.06.2011 <
Uczniowie z klasy I K i I T wraz z opiekunami p. Beatą Majewską - Kubera, p. Piotrem Krukiem oraz
p. Tomaszem Walorskim odwiedzili 9 czerwca 2011 roku Wyższą Szkołę
Logistyki. Przyszli logistycy i spedytorzy zapoznali się z kierunkami i specjalnościami, które
można studiować w WSL, dowiedzieli się które firmy przyjmują studentów na praktyki i
staże oraz jakie możliwości zatrudnienia czekają na absolwentów pierwszej w Polsce uczelni
logistycznej.
Prezentację uczelni przeprowadziła dla uczniów mgr Karolina Zielińska. Podczas wykładu dwóch uczniów, którzy odpowiedzieli na konkursowe pytania otrzymali nagrody ufundowane przez WSL. Ciekawy wykład o „Możliwościach wykorzystania analizy benchmarkingowej w transporcie” wygłosiła mgr Joanna Lewandowska. Prowadząca benchmarking rozumiała jako ciągłe poszukiwanie wzorcowych sposobów postępowania poprzez uczenie się od najlepszych i korzystanie z ich rozwiązań. Jak sama przyznała, to jeden z najczęściej stosowanych narzędzi w zarządzaniu, tuż obok planowania strategicznego czy segmentacji klientów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład mgr Artura Olejniczaka pracownika WSL, który z niesamowitą pasją opowiadał o logistyce w Formule F 1.
Wykład urozmaicały różne ciekawostki techniczne, które przedstawione były na zdjęciach. Na zakończenie części teoretycznej młodzież zwiedziła Krajowe Laboratorium RFID, gdzie mgr inż. Marcin Nowaczyk z Instytutu Logistyki i Magazynowania przedstawił im zasady identyfikacji towarów za pomocą fal radiowych.
Po interesującym pobycie w Wyższej Szkole Logistyki uczniowie udali się na spacer po Poznaniu. Jako pierwsze miejsce zobaczyli sztuczny stok narciarski i tor regatowy na poznańskiej Malcie, następnie zwiedzili zabytkowy kościół farny. Spacer po poznańskiej starówce zakończył się smacznym obiadem w restauracji SIOUX. Po obiedzie i zakupach w centrum handlowym Stary Browar uczniowie wrócili do Gorzowa.
Wyjazd do Poznania był jednym z działań realizowanego przez Zespół Szkół Mechanicznych projektu „Gorzowska edukacja zawodowa na rzecz rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
    Pliki do pobrania:
Logistyka w służbach mundurowych - 25 marca 2011 <
Logistyka w służbach mundurowych
III KONFRERENCJA LOGISTYCZNA
Konferencja była jednym z działań realizowanego przez Zespół Szkół Mechanicznych partnerskiego projektu „Gorzowska edukacja zawodowa na rzecz rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
Odbyła się w piątek 25 marca 2011 roku w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Konferencję otworzyła dyrektor szkoły p. Janina Grzecznowska, honorowym patronatem objął ją Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pan Tadeusz Jędrzejczak. Organizatorzy konferencji zwrócili słuchaczom uwagę na wojskowy rodowód logistyki i jednocześnie wyszli naprzeciw potrzebom młodzieży, która stoi przed decyzją wyboru przyszłego miejsca pracy bądź kontynuowania nauki w uczelni wyższej. Młodzież często zainteresowana związaniem swojej przyszłości z pracą w służbach mundurowych bardzo uważnie wysłuchała wystąpień przedstawicieli wojska, straży pożarnej, policji, straży miejskiej. W konferencji wzięli udział następujący prelegenci:
- płk dr inż. Witold Terechowicz – oficer WP w Sztabie Generalnym w Warszawie oraz wykładowca Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu (logistyka wojskowa);
- podinspektor Mirosław Kędziora – naczelnik Wydziału Łączności i Informatyki Wojewódzkiej Komendy Policji w Gorzowie Wlkp. (urządzenia i środki łączności, wykorzystywane do przekazywania informacji w policji);
- starszy kapitan Magdalena Popiel – zastępca Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. (Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy na terenie powiatu gorzowskiego);
- major Henryk Pietruszka – 17 Wielkopolska Zmechanizowana Brygada z Międzyrzecza (szczegóły logistyki wojskowej);
- ppłk dypl. Jan Jopkiewicz – komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp. (logistyczne rozwiązania naboru do wojska);
- Andrzej Jasiński – zastępca komendanta Straż Miejska w Gorzowie (środki techniczne, jakimi posługują się funkcjonariusze straży miejskiej podczas wykonywania obowiązków);
- JM rektor dr Maja Kiba-Janiak – Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp. (zintegrowany przepływ informacji na przykładzie Centrum Mobilizacyjnego w Londynie);
- Wojciech Zalewski – rzecznik prasowy i wykładowca Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu (ważne postaci sprawujące odpowiedzialne społeczne stanowiska i funkcje kierownicze wywodzące się z ZSM oraz WSL).
W konferencji uczestniczyli uczniowie z Zielonej Góry, Kostrzyna nad Odrą, Nowej Soli, a także z Gorzowa Wlkp.: z Zespołu Szkół Odzieżowych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, uczniowie z klasy strażackiej Liceum Ogólnokształcącego Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, uczniowie z klasy wojskowej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
Instytucje i placówki, które uczestniczyły w konferencji zorganizowały w holu szkoły swoje stanowiska. Tam też uczniowie mogli zapoznać się z różnego rodzaju sprzętem wykorzystywanym w wojsku, policji, straży pożarnej czy też w straży miejskiej. Opiekunowie stoisk chętnie odpowiadali na pytania dotyczące pracy w poszczególnych służbach mundurowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się ustawiony na boisku szkolnym wóz policyjny wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany w pracy policjantów. Po zakończeniu konferencji goście zaproszeni zostali na wojskową grochówkę.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel logistyki w Zespole Szkół Mechanicznych p. Piotr Kruk.
    Pliki do pobrania: