Zespół Szkół nr 12
Aktualności:
Wyjazd edukacyjny do Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów w Poznaniu <
Tak jak w ubiegłym roku tak i teraz w listopadzie 2012 r., w ramach realizacji kolejnego działania, uczniowie klasy maturalnej pojechali do Poznania, do Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.
Wykładowcami, którzy prowadzili zajęcia podczas naszej wizyty byli Marcin Siekierski - Dyrektor Filii MSBiS w Poznaniu oraz Kamil Szczygieł.
Pan Marcin zdradzał tajniki pracy barmana, nawiązywania kontaktów z klientami, sztuki słuchania i proponowania drinków stosownie do pory, sytuacji, okoliczności. Pan Kamil natomiast poprowadził zajęcia bardziej praktyczne, w pomieszczeniu ze stanowiskami do nauki sztuki barmańskiej. Dopiero w takim miejscu można naprawdę poczuć, czym jest zawód barmana, co należy umieć, o czym wiedzieć.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem niezbędnym podczas wykonywania drinków, poćwiczyć odmierzanie płynów, które imitowały alkohole. Było dużo śmiechu i zabawy, ponieważ okazało się, że nie jest to wcale prosta sprawa.
MSBiS prowadzi wiele szkoleń, dzięki którym można uzyskać dodatkowe kwalifikacje: dwutygodniowe szkolenie barmańskie, Szkolenie Flair – czyli nauka ekwilibrystycznych tricków podrzucania butelek, Kurs Barmański (weekendowy), Kurs Barista, czyli sztuka parzenia kawy, Kurs Kelnerski i Kurs Sommelierski.
Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów ma swoje siedziby w trzech miastach: w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Więcej o szkole można przeczytać na stronie www.msbis.com.
Wyjazd edukacyjny do Wyższej Szkoły Gastronomii i Hotelarstwa w Poznaniu <
W drugim wyjeździe do tej znakomitej szkoły wyższej wzięła udział 30-osobowa grupa uczniów z klasy maturalnej ZS12 oraz klasy trzeciej o profilu hotelarskim. Była to okazja poznania szkoły, w której być może będą się kształcili w przyszłości.
Nie zawiedliśmy się i tym razem. Powitali nas studenci wraz z panem Jackiem Rubiensteinem, szefem działu marketingu WSGiH, tak, jak wita się wyjątkowych gości w wyjątkowym hotelu, ponieważ szkoła udekorowana jest jak hotel najwyższej klasy: dywany, lambrekiny, sofy, otomany, zdobione krzesła, sekretarzyki, obrazy i rzeźby.
Uczniowie wzięli udział w trzech pokazach: kelnerskim, barmańskim i gastronomicznym.
Pokaz kelnerski poprowadziła studentka drugiego roku w saloniku pod nazwą „Wersal” i tak też urządzonym. Młodzież uczyła się podawania do stołu i obsługiwania gości zgodnie z obowiązującą etykietą. Pokaz barmański w wykonaniu mistrza sztuki barmańskiej pana Łukasza Wawrzyniaka cieszył się ogromnym uznaniem. Mieliśmy okazję zobaczyć namiastkę kuchni molekularnej, którą coraz chętniej stosuje się w przyrządzaniu drinków. Pokaz gastronomiczny w wykonaniu studentów III i IV roku pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela – kucharza był smacznym zakończeniem naszej wizyty. Panowie ugotowali nam paelę z owocami morza zdradzając przy tym kilka sekretów tego dania.
Wizyta w szkole pokazała maturzystom możliwości kształcenia w zawodzie, wyjazdów na zagraniczne praktyki, pracy w dobrych hotelach w Polsce i za granicą. Smaczku wizycie dodaje fakt, że spotkaliśmy tam naszą tegoroczną absolwentkę, która na takim wyjeździe była w ubiegłym roku a teraz szykowała się na kilkumiesięczny pobyt w hotelu w Hiszpanii.
Praktyki zawodowe w CKP Słupsk <
To była trzecia i niestety ostatnia już w tym projekcie edycja praktyk zawodowych w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku. Tym razem pojechała na nią 15-osobowa grupa z klasy II o profilu technik obsługi turystycznej.
Termin wrześniowy spowodował, że praktyki wyglądały jak przedłużenie wakacji. Młodzież nie chciała wracać do domu.
Opiekunami byli znani nam już nauczyciele pani dyrektor Agata Giejbo, pan Daniel Poświętny oraz pan Grzegorz Dacków.
Zajęcia teoretyczne w salach komputerowych obejmowały symulacje rozmów telefonicznych z klientami, przyjmowanie zleceń, przygotowywanie ofert wyjazdowych. Uczniowie mieli też zajęcia praktyczne w postaci wyjazdów studyjnych. Odwiedzili m.in. Orzechowo, Smołdzino, Swołowo, Ustkę. W nagrodę za doskonałe sprawowanie i rewelacyjną współpracę z nauczycielami grupa pojechała także do Gdańska. CKP Słupsk to świetnie przygotowany ośrodek kształcenia praktycznego. Cieszymy się, że nasza młodzież mogła tam pojechać i głębiej poznać tajniki swojego zawodu.
Praktyki zawodowe w CKP Słupsk <
Na drugą edycję praktyk zawodowych do Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku pojechali uczniowie klasy III o profilu technik obsługi turystycznej. 15 osób spędziło tam trzy tygodnie czerwca, tuż przed samymi wakacjami.
Oczywiście zajęli się nimi znani nam już nauczyciele pani dyrektor Agata Giejbo, pan Daniel Poświętny oraz pan Grzegorz Dacków. Oprócz zajęć teoretycznych w salach komputerowych, uczniowie mieli także zajęcia praktyczne, wycieczki i rajdy z ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.
Odwiedzili m.in. Orzechowo, Smołdzino, Swołowo. Największą popularnością cieszyła się jednak Ustka, oddalona od Słupska 10 kilometrów, do której młodzież mogła jeździć podmiejskim autobusem, aby korzystać z prawdziwie wakacyjnej pogody.
Dzięki takim wypadom praca w turystyce wydaje się wiązać wyłącznie z przyjemnościami.
Praktyki zawodowe w Kołobrzegu <
To była już trzecia edycja praktyk zawodowych w Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu. Tym razem pojechała na nie 11-osobowa grupa dziewcząt z klasy III t o profilu hotelarskim.
Jak wszystkie zgodnie potwierdzają tego typu praktyki w ośrodku kształcenia to niezwykle pomocny element uczenia się zawodu. CKP jest dużym ośrodkiem, w skład którego wchodzi trzygwiazdkowy hotel. W sezonie wakacyjnym ma on pełne obłożenie, zatem pracy i możliwości praktycznej nauki zawodu jest mnóstwo. Ponadto dwie działające restauracje to możliwość poznania pracy w kuchni, umiejętności gastronomicznych i kelnerskich. Obsługa gości hotelowych wymaga odpowiedniej jakości usług.
Poza tym miejsce, czyli miasto Kołobrzeg, morze, piękne plaże, rynek powodowały, że praktyki były dobrze spędzonym czasem wśród bardzo życzliwych ludzi.
Wielkie podziękowania dla opiekunki naszych praktykantek, Pani Alicji Kamińskiej oraz Pana Dyrektora CKP Janusza Budzika.
Szkolenie przedwstępne z pilotażu i przewodnictwa turystycznego. Wycieczka studyjna. <
Jednym z działań naszego projektu było przedwstępne szkolenie z pilotażu. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy drugiej o profilu technik obsługi turystycznej.
Szkolenie obejmowało zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne i to ta część była wielką próbą dla przyszłych pilotów wycieczek.
Uczniowie klasy 2 „o” najpierw wylosowali miejsca, których prezentacją mieli się zająć podczas wycieczki studyjnej. Każdy miał za zadanie przygotować krótką informację na temat pokonywanej trasy, znaleźć lokalne atrakcje i umilić pozostałym podróż autokarem. W ruch poszły przewodniki, mapki i… mikrofon. Jak na każdego przewodnika przystało, aby podróżujący się nie nudzili należało wykorzystać każdą szansę.
Całą trasę przygotował pan Albert Jasiński, doświadczony nauczyciel, przewodnik i pilot wycieczek. Pod jego okiem uczniowie poznali atrakcyjne strony swojego przyszłego zawodu.
Trasa wiodła przez miasta i wsie naszego regionu. Uczniowie dotarli m.in. do Barlinka, Cedyni, Międzyrzecza, Przelewic, Sulęcina, Ośna, Słońska, Chojny, Czelina.
Praktyki zawodowe w Kołobrzegu <
Od 12 marca do 6 kwietnia 2012 uczennice klasy III T o profilu hotelarskim z Zespołu Szkół nr 12, pojechały na praktyki zawodowe do Kołobrzegu. Centrum Kształcenia Praktycznego przyjęło je z otwartymi ramionami. Dziewczęta spędziły tam cztery tygodnie, podczas których mieszkały w hotelu CKP, uczyły się i pracowały.
Miały okazję obsługiwać gości podczas Wiosennej Giełdy Gastronomicznej w prestiżowym Aquarius hotel*****. W Baltic Plaza**** powierzono im zadanie obsługi kelnerskiej, imprezy na ponad 100 osób! Zmierzyły się też ze specyficznym rodzajem obsługi gości w formie cateringu podczas imprezy pod nazwą Bieg zaślubin z morzem. Impreza odbywała się w centrum miasta, na świeżym powietrzu.
Dziewczyny wróciły bardzo zadowolone. Praktyki zawodowe w CKP w Kołobrzegu to niesłychanie ważne doświadczenie. „Można się bardzo dużo nauczyć” – mówią. „Dyrektor Janusz Budzik i opiekunka praktykantów pani Alicja Kamińska proponują wiele nowych zadań do wykonania, jak na przykład catering podczas miejskiej imprezy. Dzięki temu nabywamy nowych umiejętności, a w naszym zad owdzie to podstawa”.
Oprócz nauki i pracy Kołobrzeg pozwala na spędzenie wolnego czasu w wyjątkowym miejscu, pięknym, klimatycznym.
Już niedługo, bo w wakacje, do Kołobrzegu jedzie 11-osobowa grupa uczennic z klasy II.
Wyjazd do Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów w Poznaniu <
W listopadzie, w ramach realizacji kolejnego działania, uczniowie dwóch klas maturalnych – klasy 4 T i 4 O pojechali do Poznania, do Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.
Odbyły się tam zajęcia, które przybliżyły uczniom profesję barmana. Podzieleni na grupy, uczestniczyli w pokazach sztuki barmańskiej i sztuki flairowej.
Pierwsze zajęcia odbyły się w sali ćwiczeniowej, wyposażonej w indywidualne stanowiska dla adeptów sztuki barmańskiej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem niezbędnym podczas wykonywania drinków, poćwiczyć odmierzanie płynów, które imitowały alkohole. Było dużo śmiechu i zabawy, ponieważ okazało się, że nie jest to wcale prosta sprawa.
W drugiej części zajęć było jeszcze ciekawiej. Odbyły się one w specjalne przygotowanej sali z gumową posadzką, gdyż była to sala tzw. flairowa. Kto pamięta film „Coctail” z Tomem Cruise’m? Otóż tak właśnie władał prawdziwymi butelkami instruktor. Uczniowie dostali butelki z gumy, aby sobie nie zrobili krzywdy.
Poznali kilka układów i zaczęło się podrzucanie...
Był to niezwykle udany wyjazd.
W dniach 13 – 15 kwietnia 25. uczniów uczestniczyło w kursie barmańskim I stopnia.
Prowadził trener sztuki barmańskiej Dariusz Kosiorek z Poznańskiej Akademii Barmanów.
Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym, praktycznym oraz uzyskaniem certyfikatu Akademii Mixologii na poziomie Level A. Gratulujemy.
Praktyki zawodowe w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku <
Uczniowie klasy II O ZS12 o profilu technik obsługi turystycznej odbywali praktyki zawodowe w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku.
15 osób spędziło tam trzy tygodnie, od 12. do 30 marca.
Oprócz zajęć teoretycznych w salach komputerowych, mieli także zajęcia praktyczne oraz wycieczki i rajdy po okolicy.
Odwiedzili m.in. Ustkę, Smołdzino, Kluki (ruchome wydmy), Swołowo, Orzechowo.
Na targach turystycznych w Berlinie <
10 marca byliśmy na targach turystycznych w Berlinie.
72 uczniów z klas technikum pojechało obejrzeć jedne z największych targów w Europie w branży turystycznej.
Mogli podziwiać imponujące stoiska Dubaju, Egiptu, Japonii, państw afrykańskich, Turcji i wiele innych
Polski pawilon zdominowała konstrukcja przypominająca stadion, bo atutem naszego kraju w tym roku to oczywiście EURO 2012.
Wyjazd edukacyjy do Wyższej Szkoły Gastronomii i Hotelarstwa w Poznaniu <
26 października 2011 grupa 30 uczniów z klasy o profilu hotelarskim pojechała do Wyższej Szkoły Gastronomii i Hotelarstwa w Poznaniu.
W wyjeździe edukacyjnym uczestniczyli tegoroczni maturzyści. Była to dla nich okazja poznania szkoły, w której być może będą się kształcili w przyszłości.
Wrażenia z pobytu w szkole są wręcz nie do opisania. Grupę powitali studenci, tak, jak wita się wyjątkowych gości w wyjątkowym hotelu, ponieważ szkoła udekorowana jest jak hotel najwyższej klasy: dywany, lambrekiny, sofy i otomany, konsole i zdobione krzesła, obrazy i rzeźby.
Uczniowie wzięli udział w trzech pokazach: kelnerskim, barmańskim i gastronomicznym.
Nieocenione są wskazówki, jakich udzielali im wówczas studenci.
Przede wszystkim wizja nauki w tej szkole, możliwość licznych zagranicznych praktyk, nauki czterech języków obcych bardzo podbudowały i zmobilizowały uczniów do wytężonej pracy.
Wyjazd edukacyjy na targi turystyczne do Poznania – TOUR SALON 2011 <
21 października 2011 grupa 36 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym na targi turystyczne do Poznania – TOUR SALON 2011.
Program wyjazdu dotyczył m.in. zapoznania się z ofertą noclegową, turystyczną, kulturalną różnych regionów Polski oraz niezwykle atrakcyjnych miejsc na świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kraju partnerskiego targów – specjalnego gościa – MAROKA. Organizatorzy tego miejsca zadbali o wygodne sofy, na których można było posiedzieć, zapoznać się z oryginalnymi kosmetykami marokańskimi i spróbować wielu odmian oliwek.
Można było także spotkać Wojciecha Cejrowskiego, który osobiście zapraszał na swoje spotkanie autorskie. Niektóre uczennice jako trofeum przywiozły z targów jego autograf.
Klimat targów można podziwiać na zdjęciach.
Praktyki zawodowye w CKP w Kołobrzegu <
Od 5. do 31. września 2011 roku grupa 15 dziewcząt z klasy II „hotelarskiej” przebywały na praktykach zawodowych w Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu.
Wróciły bardzo zadowolone, o czym świadczą uzyskane oceny: 13 ocen bardzo dobrych, 2 oceny celujące.